Aj pri hľadaní práce treba byť obozretný
– rizikom sú tzv. šedé agentúry, na praktiky ktorých môžu ľudia doplatiť
Pracovných ponúk je v súčasnosti veľké množstvo a uchádzači si tak majú z čoho vyberať. Pre mnohých to znamená príležitosť nájsť si prácu svojich snov, iní sa snažia ďalším príjmom z dočasnej alebo krátkodobej práce vykompenzovať pokles reálnej mzdy, spôsobený infláciou. No vysoký dopyt firiem po zamestnancoch je aj príležitosťou pre niektoré agentúry, ktoré zneužívajú systém a pohybujú sa na hrane zákona. Aké sú ich praktiky a ako ich môže uchádzač odhaliť?
Pri hľadaní práce odporúčajú odborníci neobmedzovať sa len na stránky pracovných portálov. Aby uchádzači zvýšili svoje šance na nájdenie ideálnej pracovnej pozície, je dobré využiť tiež sociálne siete, ako aj služby personálnych agentúr, ktoré môžu byť v mnohom užitočné. V tomto smere je pritom naozaj z čoho vyberať – na Slovensku dnes totiž pôsobí viac než 450 licencovaných personálnych agentúr. Aj keď sa podľa slov Zuzany Rumiz, prezidentky Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS), väčšina z nich správa korektne a dodržiava platnú legislatívu, nájdu sa aj také, čo tak nekonajú.
„Tzv. šedým agentúram nahráva súčasná situácia na trhu práce, kedy je nezamestnanosť na veľmi nízkej úrovni – v západnej polovici Slovenska sa aktuálne dokonca blíži k hranici 3 %. Mnohé firmy majú preto problém nájsť vhodných zamestnancov. A tých im dokážu jednoduchšie a za výhodnejších podmienok ponúknuť práve agentúry, ktoré platnú legislatívu nedodržiavajú alebo obchádzajú,“ vysvetľuje prezidentka APAS a zároveň upozorňuje, že zásluhu na tom majú aj samotní zamestnávatelia: „Najmä tí, ktorí sú ochotní pristúpiť na takéto metódy a chcú nepoctivo ušetriť, napríklad znížením si daňovo-odvodového zaťaženia. V konečnom dôsledku však na to môže doplatiť nielen štát – pre krátenie daní a odvodov, ale aj zamestnanec, ktorý si neférovosť a rizikovosť podmienok svojej práce spočiatku ani nemusí uvedomiť.“
Personálna agentúra poradí aj ušetrí čas
Najmä pre tých, ktorí hľadajú dočasnú alebo krátkodobú pracovnú pozíciu, môžu byť personálne agentúry veľmi užitočným nástrojom. Dokážu totiž nájsť prácu nielen na plný, ale aj na čiastočný alebo dočasný úväzok. Jednoducho takú, ktorá bude vyhovovať potrebám a preferenciám uchádzača. Navyše majú často k dispozícii exkluzívne ponuky, ktoré nie sú dostupné na bežných pracovných portáloch.
Ich ďalšou výhodou je profesionálne a pritom bezplatné poradenstvo. Pomôžu napríklad kandidátom napísať životopis alebo motivačný list tak, aby potenciálnych zamestnávateľov zaujal. Tiež ich dokážu pripraviť na pracovný pohovor, čo môže pri hľadaní práce významne zvýšiť šance na úspech. No a do tretice je s pomocou personálnej agentúry hľadanie práce rýchlejšie a efektívnejšie. Keďže majú podrobné informácie o tom, akých uchádzačov jednotlivé spoločnosti hľadajú, dokážu svojim klientom ušetriť množstvo času výberom vhodných pracovných pozícií, ktoré zodpovedajú ich zručnostiam a skúsenostiam.
Nekalých praktík je množstvo, pozor na riziká
Podľa APAS však existujú personálne agentúry, ktoré zneužívajú systém a pohybujú sa na hrane zákona, dokonca nemajú ani platné licencie. Uchádzači o prácu by si preto mali dať pozor napríklad na porovnateľné mzdové podmienky, ktoré sa nemusia vždy dodržiavať. „Zákon totiž stanovuje povinnosť poskytnúť pre agentúrnych aj kmeňových zamestnancov na rovnakej pozícii porovnateľné podmienky. Typickou nekalou praktikou v tomto smere je však napríklad odopieranie benefitov, ktoré poberajú kmeňoví zamestnanci, alebo nevyplácanie nárokových bonusov agentúrnym pracovníkom,“ konkretizuje prezidentka APAS.
Medzi časté praktiky „šedých pracovných agentúr“ patrí aj krátenie daní a odvodov. „V praxi sa to deje tak, že v zmluve je uvedená nižšia mzda, a zvyšok dostáva pracovník v hotovosti, formou cestovných náhrad a podobne. Pre zamestnávateľa to znie výhodne, keďže to preňho znamená nižšie dane a odvody poistného. Lákavé to môže byť aj pre niektorých uchádzačov – napríklad pre tých, na ktorých príjem je uvalená exekúcia, takže vzhľadom na vyplácanie časti mzdy „bokom“ môžu zarobiť relatívne lepšie,“ vysvetľuje prezidentka APAS
Takéto uvažovanie je však podľa Zuzany Rumiz veľmi krátkozraké: „Do budúcnosti je totiž dôvodom nižšieho starobného dôchodku a nižšie sú aj dávky, ktoré sa zo mzdy odvodzujú – napríklad nemocenská, materská či príspevok v nezamestnanosti. Ak teda pracovník ochorie alebo bude chcieť mať rodinu, bude sa musieť spoľahnúť iba na minimálne financie. No a v neposlednom rade je neuhrádzanie sociálneho a zdravotného poistenia za zamestnanca aj nezákonné a poškodzuje štát. Pri kontrole z inšpektorátu práce by preto takáto personálna agentúra mala ísť do likvidácie.“
Ako odhaliť nekorektnú personálnu agentúru
Ako to už chodí, identifikovať podvodníka nebýva jednoduché. A inak to nie je ani pri „šedých personálnych agentúrach“, ktoré najmä na začiatku vystupujú veľmi podobne ako tie korektné a spoľahlivé. Varovnými signálmi sú najmä podmienky, ktoré agentúra uchádzačovi ponúkne. „Okrem spomenutých podozrivých zmlúv by malo byť pre uchádzača pomyselným zdvihnutým prstom aj strhávanie časti mzdy ako provízie za sprostredkovanie zamestnania. To podľa zákona pracovná agentúra nesmie robiť,“ zdôrazňuje Zuzana Rumiz a dodáva: „Ďalším varovným signálom môže byť absencia poistenia pre prípad úrazu zamestnanca alebo úpadku zamestnávateľa, prípadne požiadavka, aby si klient sám financoval pracovné pomôcky. Neskôr sa u „kvázi agentúr“ môžu pracovníci stretnúť aj s tým, že im úhrada mzdy bude pravidelne meškať, hoci kmeňovým zamestnancom ju zamestnávateľ vypláca včas.“ Zároveň odporúča obrátiť sa v prípade akéhokoľvek podozrenia na Inšpektorát práce, čo môžu ľudia urobiť aj anonymne. Inšpektorát má povinnosť každý takýto podnet prešetriť.
No najlepšie je vopred si overiť, či má konkrétna personálna agentúra platné povolenie na vykonávanie činnosti, a to na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), ktoré licencie udeľuje. Zárukou transparentnosti je aj členstvo konkrétnej personálnej agentúry v Asociácii personálnych agentúr Slovenska. „Naša asociácia má stanovený etický kódex, ktorým sa musia členovia riadiť. Samozrejme, korektné správanie a dodržiavanie platnej legislatívy je u nás úplne elementárnou súčasťou fungovania,“ uzatvára prezidentka tohto profesijného združenia.
Pre viac informácií kontaktujte, prosím:
Katarína Droppová, katarina.droppova@1010comms.sk, 0948 288 228
ASOCIÁCIA PERSONÁLNYCH AGENTÚR SLOVENSKA
Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS) vznikla ako prvé záujmové profesijné združenie ešte v roku 2002 a bola zaregistrovaná dňa 17.1.2003. Jeho členmi sú najvýznamnejšie spoločnosti v oblasti poskytovania pracovno-poradenských služieb na slovenskom trhu: Europersonal, Grafton Recruitment, Hofmann Personal, Index Nosluš, Lugera, ManpowerGroup, Proplusco, Synergie a Transfer – international staff.
Úlohou Asociácie je kooperácia na tvorbe legislatívy v oblasti zamestnanosti a tiež implementácia vysokých medzinárodných štandardov, ktoré sú známe aj zahraničným investorom vo všetkých segmentoch personálneho poradenstva, či už sú to výbery pracovníkov, tréningy, personálny lízing, personálne systémy a podobne.